Community Leaders (2020-2021)

Board of Trustees

President
Katherine R. Crow

Vice President
David A. Campbell ’86

Treasurer
David R. McAtee II ’87

Assistant Treasurer
Jeffrey S. Hillier ’76

Secretary
Steve Rogers

Members
David B. Ackerman ’89
Lydia B. Addy
Kasim Alfalahi
Marwin T. Brown ’90 
David A. Campbell ’86 
Nancy P. Carlson
Eric A. Clark
Tonika C. Clayton 
Katherine R. Crow
Chandra Dhandapani
Hillel A. Feinberg
Robert L. Feldman ’65 
Christopher S. Flanagan ’88 
Lawrence F. Gardner
Jeffrey S. Genecov ’77 
Paul R. Genender ’87 
Jeffrey S. Hillier ’76
Members (continued)
Bradford R. Hirsch ’97 
Clark K. Hunt ’83 
Daniel L. Hunt ’96
Vera R. Ingram
Otis B. Jennings ’90 
Amee M. Joshi
Jatin N. Kakkar
Mason D. King ’94 
Leigh S. Koch
Eric K. Kusin ’00 
Craig R. Levering ’75 
Fraser E. Marcus ’72 
David R. McAtee ’87 
Cindy A. McClain
Erin S. McKool
W. Casey McManemin ’79
Jonathan B. Morgan ’90 
Jon L. Mosle III ’79
Ryan K. Robinson ’86 
John C. Rocchio
Ryan T. Rogers ’95 
Stephen J. Rogers
Elliott (Toby) Roosevelt III ’81 
C. David Sammons ’76 
Alan C. Schoellkopf, Jr. ’91 
J. Carl Sewell III ’02 
Katherine K. Steinbrueck
Megan M. Sun
A. Michael Warnecke ’87
Heather H. Washburne
Taylor H. Wilson ’81
Michael B. Wisenbaker ’93
 

Alumni Board

President
Paul R. Genender ’87

Vice President
Drew A. Campbell ’76

Secretary
James B. Rogers ’85

Activities & Alumni Weekend Committee Chair
Robert G. Baty, Jr. ’02

Alumni Golf Tournament Chair
Thomas H. Fagadau ’76

Alumni Awards Committee Chair
Michael N. Flanagan ’90

Mentor & Networking Committee Chair
Christopher K. Broom ’87

Ralph B. Rogers Alumni Award Committee Chair
Lowell Ku ’89

Young Alumni Chair
Mark D. Butler, Jr. ’08

St. Mark’s Fund Co-Chairs
David H. Estes ’89
Jamie S. Helwig, Jr. ’01

Executive Committee Member
William R. Taylor II ’93
Alumni Board Members
Noah Q. Bricker ’10
Nicholas A. Cassavechia ’04
Fadi C. Constantine ’00
B.A. Cullum ’99
Sonak B. Daulat ’90
Jeremy P. Downs ’96
Mark Early ’73
Akhil S. Kara ’02
Aaron S. Kaufman ’68
Luke C. Kline ’07
Collin S. Lensing ’01
Scott M. McElhaney ’85
Reid E. McGlamery ’96
Craig M. Meyers ’94
Jon P. Myhre ’96
Stuart E. Nance ’78
Henry R. Perot III ’05
Lawrence Piccagli ’85
James R. Rees ’85
Ross E. Ruschhaupt ’04
Zev A. Shulkin ’98
Jonathan C. Snead ’68
Parag Vaidya ’00
Bennett C. Vig II ’89
Matthew E. Wallach ’99
Ephraim Wernick ’95
Landon A. White ’97
Robert L. Wimberly ’90

St. Mark's Fund Leadership

Alumni Class Agents

St. Mark's Fund Co-Chairs
David H. Estes ’89
Jamie S. Helwig, Jr. ’01

Class Agents

James E. Perkins, Jr. '57
David T. Waggoner '62
Dan H. Lee III '63
Michael L. Wolfram '63
Allen E. Cullum '64
Gary W. Marcus '65
John D. Threadgill '66
W. Bennett Cullum '67
W. Randall Ackerman '68
Jonathan C. Snead '68
Steven D. Wolens '69
Mark A. Zilbermann '70
Charles O. Kaufman '71
Gary L. Kahn '72
Mark Early '73
Jacob E. Goetz '73
Dwight A. Fletcher '75
Lamar Hunt '75
Michael B. Roberts '75
John M. Williams, Sr. '75
Drew A. Campbell '76
Thomas H. Fagadau '76
Bryan C. Collins '77
Jeffrey S. Genecov '77
Stuart Nance '78
William L. Nelson '79
John E. Beckwith '80
John R. Gilchrist, Jr. '80
Kevin M. Kadesky '80
James J. Stager, Sr. '80
Elliott Roosevelt III '81
Paul A. Sorrels, Jr. '81
David G. Genecov '82
Jonathan M. Spigel '82
David A. Wood '82
Jon A. Langbert '83
Roby D. Mize, Jr. '83
Eric C. Boyce '84
Drew Clancy '84
William D. Graue '84
Lawrence Piccagli '85
James R. Rees '85
James B. Rogers '85
Edmund D. Daniels '86
William B. Newsome '86
Christopher K. Broom '87
Paul R. Genender '87
Todd C. Howard '87
Cory L. Morrow '87
A. Michael Warnecke '87
Christopher S. Flanagan III '88
Byron W. Neuhoff '88
Lowell Ku '89
Bennett C. Vig II '89
E. Ryan Bowles '90
Sonak B. Daulat '90
Michael N. Flanagan '90
Jonathan B. Morgan '90
David J. Morse '90
Brad E. White '90
Robert L. Wimberly '90
Jason S. Bloom '91
Robert S. Einspruch '91
Kevin P. Robinowitz '91
Alan C. Schoellkopf, Jr. '91
Jonathan G. Erwin '92
Joe W. Tydlaska '92
Joseph D. Zopolsky '92
James A. Buckner III '93
William R. Taylor II '93
Erec R. Winandy '93
Craig M. Meyers '94
Gregory M. Sudbury '94
Brian A. Hanson '95
Ephraim Wernick '95
Piers A. Hurley '95
Jeremy P. Downs '96
Reid E. McGlamery '96
Jon P. Myhre '96
Clayton J. Wilkinson '96
Brian R. Bacharach '97
Bradley R. Fellman '97
Christian S. Kelso '97
Landon A. White '97
Kenneth S. George II '98
Ryan S. Kirkham '98
J. Miles Lamont '98
Zev A. Shulkin '98
B.A. Cullum '99
Matthew E. Wallach '99
Christopher S. Winn '99
Eric K. Kusin '00
Fadi C. Constantine '00
Parag Vaidya '00
William W. Davis, Jr. '00
John C. Wagner '00
Collin S. Lensing '01
Michael B. Prentiss '02
Robert G. Baty, Jr. '02
Akhil S. Kara '02
Seth B. Collins '02
Francis S. J. Donald '03
Chase B. Park '03
Arish Gupta '03
Kace B. Phillips '04
John N. Monier '04
Ross E. Ruschhaupt '04
Nicholas A. Cassavechia '04
Jesus I. Diaz '04
Joseph R. Fowler '05
Henry R. Perot III '05
Franklin M. Shulkin '05
Andrew J. Smith '06
Alex R. Korngut '06
Robert H. Townsend, Jr. '07
Luke C. Kline '07
Mark D. Butler, Jr. '08
James B. Sharp '08
Tilman J. Falgout IV '09
Andrew S. Nicholas '09
Sloan B. Rudberg '10
Noah Q. Bricker '10
Charles V. Branch '10
Hayden J. Wolf '11
Patrick P. McGee '11
Scott D. Popplewell '11
Jordan E. Dyslin '11
Augustus S. Blessing '11
Jeffrey C. Eichenholz '11
Keith R. Crawford, Jr. '12
Ryan L. Petty '12
Dean M. Marshall '12
Joseph S. Bush II '12
Kevin E. Bass '13
Alexander B. Frankenfeld '13
Conner D. Lynch '13
Stephen N. Rambin '13
Michael G. Gilliland '13
Mark S. Senter '13
David S. Perkins '14
Harrison B. Perkins '14
Dylan M. Clark '14
Victor B. Calvillo '14
Ryan P. O'Meara '14
Nathan J. Ondracek '15
James C. Kyle '15
Case E. Brabham '15
Andrew A. McClain '15
Parent Volunteers

St. Mark's Fund Chair
Whitney Strauss

Class Agents
Daniel Costa
Karen Foster
Paul R. Genender '87
Lisa Greenberg
Hollee Hirzel
Jatin N. Kakkar
Allison Levy
Fraser E. Marcus '72
Erin McKool
Heidi Pickens
Alan C. Schoellkopf, Jr. '91
Lindsay Wilson
© 2021 St. Mark’s School of Texas  |  10600 Preston Road  |  Dallas, Texas 75230  |  214-346-8000  |  smtexas.org